Jak wybrać najlepsze materiały ogrodzeniowe

Jeśli chcesz zrobić to sam, wbijanie słupków ogrodzeniowych w ziemię może być ciężką pracą, która wymaga koparki do słupów. Projekt może zająć od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od tego, ile masz czasu. Profesjonalnie zainstalowane ogrodzenie może powstać w ciągu zaledwie jednego dnia.

Biorąc pod uwagę koszty i nakład pracy, chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepsze ogrodzenie dla swojego podwórka. Poniżej omówimy różne materiały i style ogrodzeń, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

płot-drewniany

Materiały ogrodzeniowe
Ogrodzenie drewniane i metalowe

Wszystkie materiały ogrodzeniowe mają zalety i wady. Niektóre pasują lepiej w pewnych stylach niż inne. Więc pierwszym krokiem jest rozpatrzenie różnych materiałów ogrodzeniowych. Oto przewodnik, który pomoże:

Drewniane ogrodzenie

Drewno to atrakcyjny, klasyczny materiał, który sprawdza się w każdym stylu podwórka. Jest również tańszy niż inne opcje, takie jak ogrodzenie z winylu lub materiały do ​​ogrodzeń murowanych. Dąb, cedr to popularne rodzaje materiałów na ogrodzenia ze względu na ich trwałe i długotrwałe właściwości. Ogrodzenie bambusowe stało się eko-trendem, ponieważ rośnie szybko. Możesz również przyjrzeć się drewnu poddanemu obróbce ciśnieniowej, aby zwiększyć trwałość i odporność na gnicie i robaki. Ogrodzenie drewniane może przetrwać kilka dziesięcioleci lub dłużej przy odpowiedniej pielęgnacji, chociaż może się to różnić w zależności od rodzaju drewna. Jednak ostatecznie wypacza się i gnije. Może również wymagać odnowienia. Doprowadziło to do popularności innych materiałów do ogrodzeń.

Metalowe ogrodzenie


Istnieje kilka różnych rodzajów ogrodzeń metalowych, które są popularne, takie jak ogrodzenia aluminiowe, z kutego żelaza i ogniwa łańcuchowe. Jednak metal ma bardzo specyficzną estetykę projektową, która może, ale nie musi, działać w całym domu. Na przykład kute żelazo może dodać okazałego charakteru. Ogrodzenie z ogniw łańcucha jest zwykle spotykane na bardzo nieformalnych podwórkach. Niektóre metale, takie jak kute żelazo, mogą również wymagać skrobania i malowania, aby chronić przed rdzą i innymi śladami zużycia. Jednak ogrodzenia metalowe wydają się być niedrogie. I służą do takich celów, jak trzymanie zwierząt domowych bez wizualnego odcinania podwórka. Ogrodzenia metalowe mogą przetrwać dziesięciolecia lub dłużej przy odpowiedniej pielęgnacji.

Kompozytowe

Są wykonane z włókien drzewnych i plastiku. Mają wygląd drewna przy zwiększonej trwałości plastiku. Nie wypaczają się ani nie gniją tak bardzo jak drewno i są bardziej odporne na owady. Jakość i cena różnych kompozytów jest bardzo zróżnicowana, dlatego warto upewnić się, że poszukałeś informacji i porozmawiałeś z renomowanym sprzedawcą.

PCV

W przypadku materiałów ogrodzeniowych, które obniżają koszty, nie można pokonać PVC, który często sprawdza się jako słupki, osłony słupków i pikiety. Jest to sposób na obniżenie kosztów i zwiększenie trwałości, ponieważ do budowy wykorzystuje się mniej drewna lub mniej.

Płyta winylowa

Ogrodzenie winylowe jest gwiazdą świata ogrodzeń. Jest to bardzo drogie, ale jeśli możesz sobie na to pozwolić, możesz rozważyć ten rodzaj ogrodzenia. Jest zarówno mocniejszy, jak i bardziej elastyczny niż drewno. Ponadto nie wymaga konserwacji i jest bardzo łatwy do czyszczenia. Może również przetrwać od 20 do 30 lat.

Ogrodzenie murowane

Często pomijanym stylem ogrodzeń jest murowanie. Obejmuje style takie jak beton, cegła, blok, sztukateria lub kamień. Tego typu ściany są znane ze swojej długowieczności, często przekraczającej 100 lat przy odpowiednim utrzymaniu. Są drogie, ale ich trwałość może sprawić, że będą warte początkowego kosztu. Świetnie pasują również do domów, które mają klasyczny lub okazały styl. Muszą jednak zostać zainstalowane przez profesjonalistę, ponieważ często wymagają skomplikowanych podstaw i podpór. Z biegiem czasu mogą wymagać naprawy połączeń zaprawy.

Oprócz podstawowych materiałów do ogrodzeń, ogrodzenia są również dostępne w szerokiej gamie stylów. Więc warto rozważyć te następne. Każdy z nich działa w innych ustawieniach estetycznych i ma inne cele na podwórku. Oto podstawowy przewodnik, który pomoże Ci porównać style ogrodzeń:

Płot lamelowy


Zrobiony z drewnianych paneli najczęściej w rozmiarze 180x180cm. W kwadratowej ramie występują cienkie listwy przeplecione

siatka-ogrodzenie

Siatka

najpopularniejszy i najtańszy rodzaj ogrodzenia. Aby rozciągnąć siatkę należy co określony wymiar zabetonować metalowy słup, do którego przyczepia się siatkę i naciąga

Siatka z kamieniami

Aby zbudować płot z kamieni należy połączyć je zaprawą murarską lub wsypać luźno do przygotowanej wcześniej konstrukcji. W tym drugim przypadku szkielet płotu budowany jest z drutu stalowego, który w ograniczony sposób odkształca się.

Metalowe przęsła

Podobnie jak w przypadku siatki, aby zamontować metalowe przęsła potrzebne są zabetonowane słupki. W przeciwieństwie jednak do siatki przęsła montowane są pomiędzy słupkami , nie zaś na nich.

Sztachety

To drewniany płot zrobiony z listewek o szerokości nie przekraczającej 10cm. listewki mocowane są na poprzecznych drewnianych legarach. Moga do siebie dolegać zasłaniając widok do środka działki lub też mogą być zamontowane z przerwami. Ich końcówki mogą być proste zaokrąglone lub do szpica.

Żywopłot

Naturalnym ogrodzeniem mogą okazać się krzewy. Najpopularniejszym z nich jest żywopłot, który przy odpowiedej pielęgnacji znakomicie uzupełnia sztuczne ogrodzenie. Oprócz żywopłotu wykorzystywane są także krzewy tuji czy bukszpanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *