Przedsiębiorcze oblicze kobiet

Dynamiczny rozwój świata biznesu motywuje współczesne kobiety do dużej aktywności i wykorzystywania możliwości jakie daje rynek. Istotne są również atrybuty cechujące płeć piękną: m.in. wielofunkcyjna rola społeczna, fachowość czy umiejętności interpersonalne. Pozwalają one paniom osiągnąć wysoką pozycję w wielu dziedzinach, także w tych w których do tej pory dominowali mężczyźni. Kobiety konsekwentnie dążą do niezależności i samorealizacji, przełamując stereotypowy podział na damskie i męskie profesje.


Era komunikacji – era kobiet

W 2012 roku brytyjski rząd przygotował dokument stwierdzający, że niewykorzystanie potencjału intelektualnego i organizacyjnego kobiet w biznesie może pozbawiać kraj 40 miliardów funtów potencjalnego dochodu rocznie. Tymczasem społeczno – kulturowe uwarunkowania roli kobiety doskonale sprawdzają się we współczesnym świecie, gwarantując paniom sukces i możliwość czynnego kreowania gospodarki i biznesu. Multifunkcjonalność kobiet, ich umiejętność słuchania, przyswajania wiedzy, dzielenia się doświadczeniami, nastawienie na rozwiązanie problemu – te miękkie kompetencje ułatwiają im relacje i współpracę z ludźmi, a także realizację wyzwań zawodowych.Jak zauważają eksperci – powoli, ale konsekwentnie maleją dysproporcje w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn w typowo męskich zawodach . Pracodawcy doceniają techniczne wykształcenie, sumienność, odpowiedzialność i pracowitość pań – stawiając na ich kompetencje, a nie płeć. W Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej to już niemalże standard. Liczba pracujących kobiet i mężczyzn jest wyrównana i to właśnie kobiety przodują, jeśli chodzi o zawody wymagające wysokich, technicznych kwalifikacji.

Kobiety od zawsze w budownictwie

Miejsce dla pań zawsze było i jest także w zdominowanym przez mężczyzn sektorze budowlanym. Kobieta – inwestor, kobieta – architekt czy kierownik budowy nie należą już do rzadkości. Rośnie liczba studentek na kierunkach budowlanych. Kobiety odgrywają również istotną rolę w administracji oraz sektorach doradczych związanych z budownictwem. Doskonałym przykładem są ekspertki budowy. W całej Polsce aktywnie działa już kilkaset pań, które od lat zaangażowane są w rynek budowlany. Ich doświadczenia pokazują, że kobiety z dużym zapałem podchodzą do procesu budowy domu. Podejmują kluczowe decyzje związane z inwestycją, takie jak wybór projektu czy materiałów budowlanych. Pilnują wszelkich kwestii formalno-prawnych, a następnie współpracują z fachowcami i koordynują proces wykonawczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *